Gatunek: Brachypelma hamorii (ex. smithi)
Nazwa polska: Ptasznik czerwonokolanowy
Występowanie: Meksyk
Temperatura: 25-27ºC ze spadkiem o 2 - 3°C w nocy, dobrze sobie radzą także w temperaturze pokojowej
Wilgotność: 60-65%
Wielkość docelowa: Samica dorasta do 6-8 cm ciała
Grupa: Naziemny
Szybkość: Powolny
Siła jadu: Słaby
Temperament: Łagodny
Polecany: Wszystkim hodowcom
Uwagi: Ptasznik ten podobnie jak cały rodzaj Brachypelma jest wpisany na listę CITES. W związku z tym do każdego zakupionego u nas pająka z rodzaju Brachypelma otrzymacie Państwo oprócz paragonu również zaświadczenie o urodzeniu w hodowli
Nadaje się na pierwszego pająka
Brachypelma hamorii
towar niedostępny
Opis
OPIS GATUNKU
Ptasznik czerwonokolanowy to zdecydowanie jeden z najładniejszych pająków. W naturze występuje w Meksyku. Jest to gatunek naziemny, bardzo łagodny, idealnie nadający się na rozpoczęcie przygody z hodowlą ptaszników.
W ubarwieniu przeważa kolor czarny z wyrazistymi ognisto-czerwonymi wstawkami na odnóżach, karapaks ciemny z jasną obwódką. Pająki te dorastają do ok 6-8 cm długości ciała i ok 15-17 cm rozstawu odnóży. Samice są masywniejsze i żyją nawet do ok. 20 lat, natomiast samce do 1,5-2l at po przejściu ostatniej wylinki.
WARUNKI HODOWL
- Terrarium: Dla dorosłego osobnika wymagane jest terrarium o wymiarach co najmniej 30x20x20cm. Młode trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach dostosoanych do wielkości pająka. Jako podłoże możemy użyć torfu, włókna kokosowego, lub ich mieszanki. W terrarium warto jest umieścić płytką miseczkę z wodą i kryjówkę.
- Wilgotność: 60-65%. Pożądaną wilgotność utrzymujemy gdy jeden róg terrarium/pojemnika zawsze będzie lekko wilgotny.
- Temperatura: Optymalnie 25-27ºC, z kilkustopniowymi spadkami w nocy. Gatunek ten bardzo dobrze sobie radzi również w temperaturze pokojowej.
- Żywienie: Owady takie jak świerszcze, szarańcza, karaczany, larwy mącznika młynarka czy larwy drewnojada. Wielkość owada musi być dostosowana do wielkości pająka. Przyjmuje się, że owad nie powinien być większy niż długość ciała karmionego pająka. Młodym można podać martwego owada w postaci np. połówki larwy mącznika. Duże pająki karmimy co 1-2 tygodni, mniejszym można podawać pokarm co 3-5dni. „Głodówki” w przypadku pająków nie są niczym dziwnym i zazwyczaj nie powinny nas niepokoić.
POZOSTAŁE INFORMACJE
- Jad ptasznika czerwonokolanowego jest uznawany za słaby i niegroźny
dla zdrowia i życia nieuczulonej osoby. - Brachypelma hamorii tak jak wiele innych pająków potrafi wyczesywać
włosku parzące z odwłoka. - Młode pająki zaczną się wybarwiać około 5-6 wylinki.
- Określenie płci u młodych pająków (poniżej 2 cm długości ciała) jest niemożliwe.
Ptasznik ten podobnie jak cały rodzaj Brachypelma jest wpisany na listę CITES. W związku z tym do każdego zakupionego u nas pająka z rodzaju Brachypelma otrzymacie Państwo oprócz paragonu również zaświadczenie o urodzeniu w hodowli.